438068-2020 - ÄndringSverige-Visby: Beredskapsfordon
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Släck och räddningsbil
Referensnummer: RS 2020/1278
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144200 Beredskapsfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en tung kombinerad släck räddningsbil som skall verka vid kommunal räddningstjänst. Fordonet skall vara placerad på en deltidsstation. Fordonet skall svara på en bredd av olyckor och kunna medföra så mycket vatten det är tekniskt möjligt.
Beskrivning