438077-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Konsulttjänster för system
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Röstningstjänst 2021
Referensnummer: 21/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72246000 Konsulttjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
PS-bolagen avser upphandla en tjänst som är avsedd för röstning med hjälp av samtal och SMS på bästa sändningstid.
Med begreppet röstning avses att allmänheten kan engagera sig och rösta genom telefonsamtal/SMS eller möjligen (i framtiden) Web/App.
Denna upphandling är en samordnad upphandling mellan Sveriges Television (SVT) och Sveriges Radio (SR).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32524000 Telekommunikationssystem, 48500000 Programvara för kommunikation och multimedia, 48510000 Programvara för kommunikation, 64200000 Telekommunikationstjänster, 72212512 Programvaruutvecklingstjänster för interaktiv röststyrning, 72300000 Datatjänster, 72400000 Internettjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen