2. Förfarande
Förfarande
Titel: Revisorer till certifiering
Beskrivning: RISE Certifiering behöver kontinuerligt kompetenta revisorer för att kunna utföra värdeskapande revisioner för våra kunder och deras kunder. Flertalet av våra revisorer är egen personal, men vi behöver också konsulter, till exempel där vi saknar kompetenskombinationer av standarder, normer och branschkoder eller personal nära kundernas anläggningar. Upphandlingen avser revision av: ISO 9001 Ledningssystem för kvalitet ISO 14001 Miljöledningssystem ISO 45001 Ledningssystem för arbetsmiljö ISO 50001 Energiledningssystem ISO 13485 Medicintekniska produkter ISO 27001 Ledningssystem för informationssäkerhet ISO 22301 Samhällssäkerhet - Ledningssystem för kontinuitet ISO 22000 Ledningssystem för livsmedelssäkerhet SQAS Safety & Quality Assessment for Sustainability Energikartläggning ISO 14001 - STEMFS 2014:2 Hållbarhetskriterier för biobränslen och biodrivmedel SS-EN 1090 Utförande av stål- och aluminium konstruktioner Egendeklaration- SIS/TS 2:2021 ISO 20121 Hållbarhet vid evenemang Verifiering av utsläppsrapporter för växtgaser EU ETS 1 Verifiering av utsläppsrapporter för växtgaser EU ETS 2 EMAS - Eco Management and Audit Scheme (EG) nr 1221/2009 Verifiering av CBAM ISO 44001 Ledningssystem för affärsrelationer i samverkan SSF 1101 Cybersäkerhet BAS SSF 136 Larmcentraler SSF 1061 Anläggarfirma kamerabevakningssystem (CCTV) SSF 1040 Anläggarfirma låsanläggningar SSF 1015 Anläggarfirma inbrottslarm SBF 2006 Anläggarfirma F-gas SBF 2016 Sprinklerkonsultfirma SBF 2025 Anläggarfirma kökssläcksystem SBF 1020 Anläggarfirma vattensprinkler SBF 1008 Anläggarfirma brandlarm SBF 2020 Anläggarfirma vattendimma SBF 1002 Anläggarfirma gassläcksystem SBF 2018 Anläggarfirma utrymningslarm med talat meddelande SBF 1003 Besiktningsfirma brandskyddsanläggningar
Intern identifierare: 26/54
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Ytterligare klassificering (cpv): 71630000 Teknisk besiktning och provning, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000