43819-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter-Servrar, lagring, nätverk och säkerhet samt tillhörande tjänster
Referensnummer: IN-IN22-0011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland är i behov att teckna nytt avtal som omfattar succesiva avrop och leveranser av produkter och tjänster inom området datacenter, dvs servrar, lagring, nätverk och säkerhet samt tillhörande tjänster.
Benämningen datacenter används i underlagen för att sammanfatta hela avtalsområdet inklusive servrar, lagring, nätverk och säkerhet samt tillhörande tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtalet som omfattar köp av varor och tjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Benämns vidare som Ramavtal.
Upphandlingen omfattar succesiva avrop och leveranser av produkter och tjänster inom området datacenter, dvs servrar, lagring, nätverk och säkerhet samt tillhörande tjänster.
För uppskattat behov (st och uppskattat pris) av respektive fasta varor och konsulttjänster se Bilaga 2 Priskorg under kolumn "Volym (antal) / Pris" Observera att dessa är uppskattade behov och inga garanterade volymer . Anbudsgivaren anger då "anbudsgivarens procentuella påslag på inköpspris" som därefter blir en del av det totala anbudspriset som sedan utvärderas.Avropets värde per år uppskattas till 30 000 000 SEK. Detta är endast en uppskattning och ingen garanti på volymer som kommer att avropas.
Volymuppgifter
För uppskattat behov (st och antal timmar) av respektive fasta varor och konsulttjänster se Bilaga 2 Priskorg under kolumn "Volym (antal)/ Pris".
Det totala värdet av efterfrågade varor och tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 120 MSEK.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov.
Maximal omfattning i SEK: 130 000 000
Avtalet upphör att gälla i det fall angivna maximala omfattningen överskrids.De ovanstående maximala volymerna ska endast ses som maximala begränsningar och utgör intenågon volymgaranti.