Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rensing sanering av lokaler
Referensnummer: KLF 2021/692
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Luleå kommun upphandlar en leverantör som ska kunna bedöma och åtgärda fastighetsrelaterade ärenden som inte direkt hanteras av befintliga avtal eller försäkringsbolag och som så att säga idag hamnar mellan stolarna. Rensning efter hyresgästers tvätt/kyl/frys/förråd, tömning och avyttring av material efter vattenskada samt sanering efter brand, tobaksskador, mögel/svamp samt asbest/formaldehyd/PCB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262660 Asbestsaneringsarbete, 90722200 Miljösanering, 90900000 Städning och renhållning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen