Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive dokument för en konkurrenspräglad dialog eller ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Land: Sverige Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=117011&Goto=Docs
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas: Officiellt namn: Kalmar kommun Postadress: Box 922 Ort: Kalmar Postnummer: SE-391 26 Land: Sverige Att: Maria Kleveborn E-post:maria.kleveborn@kalmar.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Upphandling av 2 stycken Schaktbilar till Kalmar kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kalmar.
Nuts-kodSE213 Kalmar län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Beställaren avser att upphandla 2 stycken fabriksnya Schaktbilar enligt kravspecifikation bilaga 1.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))