438221-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Gymnastikutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Idrottsmaterial.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Ängelholm.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser Ängelholms kommuns behov av idrottsmaterial som bollar, koner och innebandyklubbor m.m.
Information om upphandlingen:
Upphandlingen omfattar kommunens behov av idrottsmaterial för skol- och fritidsbruk.
Föregående års volym var ca 480 000 och kan ses som en indikation på kommande volym.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning på maximalt 2 år. Vid en eventuell överprövning kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara den samma som angivits ovan.
Omfattning:
Avtalet omfattar kommunens löpande behov av idrottsmaterial. Avtalet omfattar inte fast inredning.
Avtalet omfattar inte reparationer eller besiktningar av idrottshallar.
Vid köp av enstaka produkter av ett värde som överstiger 20 000 SEK förbehåller sig kommunen rättigheten att direktupphandla utanför detta avtal.
Avtalet innehåller inte några utfästelser om att avropa en viss volym under avtalsperioden.
Avrop från detta avtal görs utifrån kommunens behov. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
37420000 Gymnastikutrustning, 37400000 Sportartiklar och -utrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner