438285-2017 - Frivillig förhandsinsynSverige-Göteborg: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Visualiseringsbord.
Referensnummer: EUI 17 072
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Visualiseringsbord, uppgradering av ett gammalt bord samt underhållsavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med hänvisning till 19 kap. 7 § och 6 kap. 12-19 § i LOU avser Göteborgs universitet att upphandla ett nytt visualiseringsbord, uppgradera ett gammalt bord samt teckna underhållsavtal genom direktupphandling från leverantör Sectra AB.