438297-2021 - ResultatSverige-Lund: Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av e-arkiv med möjlighet till mellanlagring
Referensnummer: V 2020/1222
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212311 Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds universitet inbjuder presumtiva leverantörer att inkomma med anbud i upphandling av e-arkiv med möjlighet till mellanlagring. Systemet ska fungera i enlighet med principerna enligt OAIS (ISO 14721:2012), ”Open Archival Information System reference model”.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 72252000 Dataarkivering, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Lunds universitet inbjuder presumtiva leverantörer att inkomma med anbud i upphandling av e-arkiv med möjlighet till mellanlagring, fortsättningsvis benämnt ”systemet”.
Systemet ska fungera i enlighet med principerna enligt OAIS (ISO 14721:2012), ”Open Archival Information System reference model”. Systemet ska även vara anpassat enligt svensk lagstiftning angående hanteringen av allmänna handlingar.
Avtalet kommer att omfatta driftsättning av programvaran och därefter support, programvaruunderhåll och konsultstöd under avtalstiden. Lunds universitet ämnar hantera systemet i egen drift. Även utbildning av berörd personal ingår i upphandlingen.
I upphandlingen ingår tre leveransprojekt för tre (3) befintliga verksamhetssystem vid Lunds universitet.
Lunds universitet kommer att teckna avtal med en (1) leverantör.