438315-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Engångsblöjor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blöjor till förskoleverksamheten
Referensnummer: UH-2018-268
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33751000 Engångsblöjor
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunens samlade behov av blöjor till kommunens barnomsorg.
Inköpen under det senaste året uppgick till ca 700 000 kronor,- exkl. mervärdeskatt. Det kan såväl under- som
överstigas under kommande avtalsperiod då antal "blöjbarn" kan variera år från år. Vi garanterar inte någon
volym.
Idag används Bambo Natur som skall enbart ses som vägledande, likvärdiga blöjor kan offereras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I kommunen finns 130 förskolor och 7 dagbarnvårdare. Inköpen under det senaste året uppgick till
Ca 700 000 SEK exkl. mervärdeskatt. Det kan såväl under- som överstigas under kommande avtalsperiod då antal "blöjbarn" kan variera från år till år. Vi garanterar inte någon volym.