438320-2016 - ResultatSverige-Bjuv: Företagshälsovård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anbudsförfrågan avseende Företagshälsovård Bjuvs kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Bjuvs kommun.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Bjuvs kommuns avtal med företagshälsovården löper ut 1.2.2017 och därför görs nu en ny upphandling. Vi kommer att arbeta för att bli ännu effektivare med hälsofrämjande-, förebyggande-, rehabilitering- och anpassningsarbete för våra medarbetare. Leverantören/leverantörerna ska tillsammans med kommunen arbeta med att förebygga och undanröja säkerhetsrisker på arbetsplatserna samt ha relevanta kunskaper i att identifiera, förebygga och beskriva sambanden mellan arbetsmiljö, organisation, produktivitet och hälsa.
Bjuvs kommun har enligt lag skyldighet att ha företagshälsovård som arbetsförhållanden kräver. Kommunens förhållningssätt är att sjukvård och behandling i första hand tillgodoses inom ramen för samhällets hälso- och sjukvård. Företagshälsovård är främst till för att arbeta främjande, förebyggande, utredande och som en oberoende rådgivande expertresurs. Vår intention är att förskjuta insatserna från det rehabiliterande och fokusera på det hälsofrämjande.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
85147000 Företagshälsovård
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.