438375-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Mörbylånga: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolsjuts taxi
Referensnummer: UN 2020/000422
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar skolskjutstransporter med taxi enligt regelbunden schemalagd trafik avsedd för transport för elever till och från skolan i förskoleklass och grundskola, skolskjuts kommer även i viss mån att omfatta grundsärskola. Skolskjutstrafik ska ske varje skoldag, 178 dagar/läsår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän beskrivning och syfte
Läsåret 2020/2021 års elevantal som är i behov av skolskjuts beräknas till ca 40 elever och kan ses som en indikation på kommande års elevantal. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Elevunderlaget varierar över tiden varför sträckningar, volymer osv kan komma att förändras under avtalstiden. Justeringarna sker framförallt inför läsårsstarten, varje hösttermin. En variation med 25 % längre eller kortare sträckning måste accepteras under avtalstiden. Den mellan läsåren varierande volymen innebär också att förutom förändringar i sträckning kan såväl avveckling av tur och utökning med ny tur ske.
I uppdraget ingår att Leverantören utifrån givna förutsättningar planerar resorna efter att denne har erhållit resandeunderlag (lista) från Kommunen. Reseplaneringen ska göras på det för Kommunen mest kostnadseffektiva sättet.
Vid en eventuell överprövning och vid händelser som Kommunen inte rimligen kunnat förutse kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara densamma som anges under 1.4 avtalsperiod.