2. Förfarande
Förfarande
Titel: Insamling av hushållsavfall med kranbil i Ludvika och Smedjebackens kommuner
Beskrivning: Uppdraget avser insamling av hushållsavfall med kranbil. Uppdraget omfattar hushållens mat- rest- och förpackningsavfall och inkluderar tömning av behållare, transport och avlämning på av beställaren tillhandahållen behandlingsanläggning. Uppdraget ska utföras med hög kvalitet, tillförlitlighet och utan avbrott. Hänsyn ska tas till miljö och klimat, leverantören ska i samverkan med WBAB i möjligaste mån ska verka för att minska negativ påverkan.
Intern identifierare: WBAB 2026/06
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall, 90511400 Pappersinsamling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000