438392-2020 - KonkurrensutsättningSverige-SÖDERTÄLJE: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2019-1107 A - Enskilda konsulter/Kompetens- försörjning
Referensnummer: TI 2019-1107 A
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal avseende tekniska konsulter, TI 2019-1107 A - Enskilda konsulter/Kompetensförsörjning: 69 stycken anbudsområden som består av enskilda konsulter/ kompetensförsörjning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322100 Kostnadskalkylering (byggnadsekonomi) för väg- och vattenarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen