438445-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Konsulter gällande projekt ENA Energi – Försäljningsuppdraget.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Falun.
Nuts-kod SE312 Dalarnas län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Kommunstyrelsen i Enköping kommun har beslutat att undersöka ägandet av det kommunala energibolaget, ENA Energi AB som är en högt värderad tillgång för kommunen.
Uppdraget har till syfte att se över huruvida kommunen kan avyttra ENA Energi.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner