438447-2016 - ResultatSverige-Borlänge: Installation av ventilation
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AB Stora Tunabyggen – Ventilationsarbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Borlänge.
Nuts-kod SE312 Dalarnas län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden omfattar ventilationsarbeten och då löpande servicearbeten. Även arbeten/projekt i anslutning till ombyggnader och ändringar förekommer.
Ombyggnadsprojekt av ventilationssystem förekommer.
OVK-besiktning ingår ej.
Antagen entreprenör för AB Stora Tunabyggens gällande årsavtal OVK-besiktning kan ej anhålla detta uppdrag.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45331210 Installation av ventilation, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.