438463-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för prehospital journal och navigation.
Referensnummer: 17RS10155
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
IT-stöd för prehospital journal inkl. kartstöd, hårdvara samt dokumentation. Tjänster som fordras vid installation och i drifttagning av systemet, såsom projektledning för leverantörens åtagande, utbildning samt integration med befintligt system.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
IT-stöd för prehospital journal inkl. navigation, hårdvara samt dokumentation. Tjänster som fordras vid installation och i drifttagning av systemet, såsom projektledning för leverantörens åtagande, utbildning samt integration med befintligt system.
Upplysningar under anbudstiden samt förtydligande m.m. av förfrågningsunderlag.
Landstingets ambition är att all information och alla förutsättning som Leverantörerna behöver för att kunna lämna ett konkurrenskraftigt anbud ska framgå och följa av förfrågningsunderlaget.
I denna upphandling accepteras endast elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet Visma TendSign. För Leverantörer är det kostnadsfritt att använda systemet och att lämna anbud.
För tillgång till systemet krävs inloggning.
Om inloggning saknas, erhålls användarnamn och lösenord genom registrering via:
https://tendsign.com/public/register_seller.aspx
Efter genomförd registrering får användaren omedelbar tillgång till systemet.
Vid frågor eller behov av support kring användandet av systemet kontaktas Visma TendSigns support via e-post tendsignsupport@visma.com
Om en Leverantör inte registrerar sig på Visma TendSigns hemsida utan hämtar förfrågningsunderlaget på annat sätt, kan Landstinget inte garantera att all information om upphandlingen (eventuella förtydliganden samt frågor och svar) under anbudstiden kommer Leverantören tillhanda.
Samtliga frågor ställs via upphandlingssystemet Visma TendSign. Landstinget svarar elektroniskt i systemet.
Skriftliga frågor från Leverantören och/eller begäran om förtydligande och kompletteringar måste, för att ett svar ska kunna garanteras, ha inkommit i Visma TendSign senast tio (10) dagar före anbudstidens utgång. Svar och eventuella förtydliganden och kompletteringar, kommer Landstinget att ge skriftligen via systemet senast sex (6) dagar före angiven sista anbudsdag.