438513-2016 - ResultatSverige-Göteborg: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom Global Mobility.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 9: Redovisnings-, revisions- och bokföringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Internationalisering är en viktig del för Chalmers och internationella personalförflyttningar (Global Mobility) är en prioriterad del i verksamheten. Chalmers har ett behov av att anlita externa resurser som stöd för att utföra skattekonsultation inom detta område.
Uppdraget omfattar konsultationstjänster inom skatt till såväl Stiftelsen Chalmers tekniska högskola och Chalmers tekniska högskola AB.
Chalmers ser över hur området internationella personalförflyttningar ska formas i framtiden och en del i detta arbete är att ta fram policy och riktlinjer för hantering av ärenden. Skattekonsultation är en del i detta och Chalmers ser att den leverantör som väljs kommer att vara en viktig partner i arbetet med att ta fram policy och riktlinjer då arbetet inte är färdigställt.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.