438584-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Tanumshede: Byggnation av reningsanläggning för dricksvatten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Strategisk partnering Vattenverk Tanums kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Tanumshede.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Tanums kommun har för avsikt att bygga ut vattenverket i Tanumshede. Kostnaden för detta uppskattas till cirka 47 000 000 SEK.
Befintlig process kommer att kompletteras med samma processteknik som befintlig för att uppnå planerad produktionskapacitet om 120 liter/sekund. Processen kommer att bestå av totalt 26 stycken Ros-filter, 22 stycken kolfilter och 2-3 UV-aggregat, ny lågreservoar, ny vattenledning till vattentorn m.m. Den nya processlokalen skall byggas samman med det befintliga vattenverket och skall innehålla nya personalutrymmen samt utrymme för eventuell framtida membranteknik. När den nya processdelen tagits i drift skall den gamla processanläggningen uppgraderas med bland annat ny styr- och reglerteknik.
Partnering är ett arbetssätt där byggherren samlar all den kompetens som behövs för att realisera ett projekt – att bilda laget, där alla spelar med öppna kort och arbetar för projektets bästa i alla lägen. Det hela baseras på ett förtroendefullt samarbete, där allas yrkeskunskaper kompletterar varandra genom alla skeden av byggprocessen.
Upphandlingen genomförs som ett Förhandlat förfarande enligt LUF.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45252126 Byggnation av reningsanläggning för dricksvatten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej