438601-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Sollefteå: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt och hyra textilier
Referensnummer: UH-2019-54
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vårt nuvarande avtal löper ut 2020-03-31 och en ny upphandling ska ske. Ramavtalet omfattar Sollefteå Kommuns behov av tvättjänster d.vs. cirkulations tvättjänster, hyra samt tvätt av personalkläder och tvätt av eget gods för särskilt boende, korttidsboende, boenden inom funktionsstöd, skolor, förskolor m.fl. enligt bifogade förutsättningar och krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98312000 Textilrengöring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen