438605-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Rottne: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsupphandling 2019 Markarbeten
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser RAM-avtal för markarbeten på beställarens fastigheter inom Växjö kommun.
Beställaren har ett fastighetsbestånd som omfattar ca 2060 lägenheter och ca 100 000 m2 lokaler som omfattas av både skolor, vårdboende och kommersiella lokaler.
Avtalet avser ett år, med möjlighet till ytterligare tre års förlängning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen