438607-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Varumärkes- och designbyrå
Referensnummer: St2019-186/241
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Kulturhuset Stadsteatern upphandlar varumärkes- och designbyråtjänster.
Efter en renovering av kulturhuset vid Sergels Torg flyttar KHST tillbaka till sina lokaler under hösten 2020. I samband med detta har KHST behov av att skapa ett nytt uttryck genom bl.a. varumärkes- och kommunikationsutveckling. I denna process söker KHST en samarbetspartner för det strategiska varumärkes- och kommunikationsarbetet såväl som för designutveckling och tonalitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79342000 Marknadsföring, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79415200 Rådgivning avseende design, 79416000 Public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen