438615-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal bemanningstjänster kontorsadministration, Sverige.
Referensnummer: 17/118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser bemanning av administrativa tjänster, såsom växelreceptionist och kontorsadministratör, vid t.ex. arbetstoppar, sjukdom och tjänstledighet hos befintlig personal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79610000 Personalförmedling, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar inhyrning av personal vid arbetstoppar, sjukdom, ledighet osv. Anställda med motsvarande befattning hos Akademiska Hus utgör ca 11,5 heltidstjänster.
Upphandlingen innefattar administratör/kontorsadministratör/receptionist. Rollen innebär att stötta övrig personal hos Akademiska Hus, samt att bemöta Akademiska Hus kunder, leverantörer och andra intressenter.
Arbetsuppgifter som kan komma att ingå är t.ex.:
— Bemanning av reception;
— Posthantering, hämtning och sortering av post, hantera myndighetspost;
— Konferensbokningar;
— Beställa kontorsmaterial;
— Fylla på skrivmaterial m.m. i våra mötesrum;
— Beställa och duka fram mat/fika vid lokala event eller konferenser på våra kontor;
— Hålla ordning i kök/lunchrum;
— Övriga administrativa tjänster, som t.ex. registervård m.m.
För bemanning i Göteborg tillkommer även att hantera vår växel för att koppla interna och externa samtal, samt bokning av interna video- och telefonmöten.