See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: F23. Insulinpenna med minnesfunktion
Beskrivning: Denna upphandling avser nedladdningsbar penna med minnesfunktion till de fyra norrlandsregionerna; Region Norrbotten, Region Västerbotten, Region Jämtland Härjedalen och Region Västernorrland. Upphandlingen utgörs av (2)två anbudsområden:Anbudsområde F23-1: Nedladdningsbar Insulinpenna med minnesfunktionAnbudsområde F23-2: Insulinpenna flergångs kompatibel med RT-CGM-systemBehov och OmfattningBehovet beräknas till 3 400 000 SEKTakvolym: 4 350 000 SEK Takvolym fördelas enligt nedan per region. Region Norrbotten: F23-1: Nedladdningsbar Insulinpenna med minnesfunktion Takvolym: 744 000 SEKF23-2: Insulinpenna flergångs kompatibel med RT-CGM-system Takvolym: 186 000 SEK Region Västerbotten: F23-1: Nedladdningsbar Insulinpenna med minnesfunktion Takvolym: 896 000 SEKF23-2: Insulinpenna flergångs kompatibel med RT-CGM-system Takvolym: 224 000 SEK Region Jämtland Härjedalen:F23-1: Nedladdningsbar Insulinpenna med minnesfunktion Takvolym: 560 000 SEKF23-2: Insulinpenna flergångs kompatibel med RT-CGM-system Takvolym: 140 000 SEK Region Västernorrland: F23-1: Nedladdningsbar Insulinpenna med minnesfunktion Takvolym: 1 280 000 SEKF23-2: Insulinpenna flergångs kompatibel med RT-CGM-system Takvolym: 320 000 SEK Ovan angivna värden är baserade på historiska volymer och framtida prognoser, de utgör inga garantier om faktiska avropsvolymer under avtalstiden. Ovan angivna värden är baserade på historiska volymer och framtida prognoser, de utgör inga garantier om faktiska avropsvolymer under avtalstiden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Nedladdningsbar Insulinpenna med minnesfunktion
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111530:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Insulinpenna flergångs kompatibel med RT-CGM-system
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111530:Lot:2