438785-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Kafeteriaverksamhet
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av kafé i kulturhuset Komedianten - NY!
Referensnummer: 21/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55330000 Kafeteriaverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Ni inbjuds härmed att lämna anbud på drift av kafé i Kulturhuset Komedianten.
Målet med denna tjänstekoncession är att den ska leda till goda möjligheter för Köparen att erhålla en väl fungerande och attraktiv kafé- och serveringsverksamhet.
Antagen anbudsgivare ska leverera en tjänst som präglas av professionalism, serviceanda och anpassningsförmåga enligt beskrivning i denna anbudsförfrågan.
Allmänt
Anbudet ska lämnas enligt upphandlingsdokumentet av behörig företrädare och vara författat på svenska. Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Observera att det är bolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 2021-12-31
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mål med tjänstekoncession
Tjänstekoncession för drift av kaféet i Kulturhuset Komedianten:
Uppdraget omfattar drift av kafé enligt följande:
Servering av gäster i kafé på entréplan och i de övriga anvisade utrymmen som finns i entréplan och övre plan samt i andra lokaler inom kulturhuset dit beställningar kan ske.
Diskställ ska finnas för gästerna och hämtning av disk på bord m.m. ska kontinuerligt ske av kafépersonal även i lokaler där beställningar har skett för servering.
Entreprenören ska även ansvara för att kafémöbler under dagen samt efter stängning torkas av och ställs i ordning så att det är rent, fräscht och snyggt såväl under dagen som inför kommande dag.
Möjligheter för utomhusservering på mindre yta på anvisad plats av köparen finns i anslutning till entrén. Det åligger entreprenören att införskaffa kafémöbler för utomhusmiljö. Utemöblerna ska under dagen samt efter stängning torkas av och ställs i ordning så att det är rent, fräscht och snyggt såväl under dagen som inför kommande dag vilket åligger Entreprenören.
Servering av mat och dryck i samband med olika arrangemang som exempel föreställningar, konserter, utställningar, konferenser, föreläsningar, mottagningar och representation. Servering av alkoholhaltig dryck vid s k. pausservering vid arrangemang.
Entreprenören ska kunna servera alkoholhaltiga drycker så som vin och öl samt lättare förtäring vid de olika arrangemangen om det efterfrågas av Köparen.