438801-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E3 Inre skötsel - Vallås samt Linehed, CKV, Maratonvägen
Referensnummer: 2019/0415
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Halmstads Fastighets AB inbjuder er att inkomma med anbud avseende inre skötsel (städ) inom entreprenadområde Vallås och/eller Linehed, Maratonvägen samt CKV (Carl Kuylenstjernas väg).
Omfattning
Den upphandlande myndigheten, HFAB avser teckna avtal med en entreprenör per entreprenadområde avseende utförande av inre fastighetsskötsel (städ) inom Halmstads Fastighets ABs fastigheter och lokaler på:
Vallås, Linehed, Maratonvägen samt CKV (Carl Kuylenstjernas väg).
Entreprenadområden med ingående fastigheter framgår av bifogade Arbetsbeskrivning och Ritningar.
Avtalet omfattar perioden 13.1.2020 - 31.10.2020.
HFAB äger rätt men är inte skyldig att förlänga avtalet på oförändrade villkor med maximalt 69 månader fördelat på en eller flera omgångar. Avser HFAB att förlänga avtalet ska de skriftligen meddela leverantören detta senast tre (3) månader före det datum avtalet annars upphör att gälla.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90920000 Sanering av anläggningar, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen