43883-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckta tidningar och tidskrifter på svenska och utländska språk
Referensnummer: Dnr 3 3.2-616/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22200000 Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stads servicenämnd inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal gällande tryckta tidningar och tidskrifter på svenska och utländska språk. Anbudsgivningen ska ske enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument inklusive tillhörande bilagor.
Upphandlande myndighet är Stockholms stads kommunstyrelse. Upphandlingen genomförs av Stockholms stads serviceförvaltning i enlighet med given delegation.
Anbudstidens utgång
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Sista anbudsdag.
2.3.2020 23:59
Anbudets giltighetstid
Anbudet ska vara bindande till och med
15.1.2021
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22210000 Tidningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen