2. Förfarande
Förfarande
Titel: Maskintjänster - Sundsvall PFAS
Beskrivning: Denna upphandling avser en maskintjänst för In situ-stabilisering (ISS) och omfattar omblandning av jord och inblandning av aktivt kol i samma jordvolym. Uppdraget ska utföras vid flygplatsen i Sundsvall med option på ytterligare en stabilisering vid en fd brandövningsplats i Skövde. Syftet är minska utlakningen så att spridning av PFAS via grundvatten minskar.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131197:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare