See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Huvudjournalsystem för Region Stockholm och Region Gotland
Beskrivning: Denna upphandling avser ett nytt huvudjournalsystem som tjänst inklusive integrationer och införande samt tillhörande drift, support- och underhållstjänster för Region Stockholm och Region Gotland och vissa övriga anslutna verksamheter. För mer utförlig information om upphandlingen hänvisas till Ansökningsinbjudan.
Föregående meddelande: 206479-2023
Intern identifierare: RS 2022-0608
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 48814100 Sjukvårdssystem, 48814400 Informationssystem för klinik, 48814500 Datorstött patientsystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000