4389-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudsutrustningar
Referensnummer: MT 2021-0001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser 8 st. ultraljudsutrustningar för leverans till Röntgenkliniken, område Specialiserad vård.
Upphandlingen omfattar även option på ytterligare 1 st. utrustning till Röntgenkliniken, Område Specialiserad vård, option teknisk serviceutbildning samt option på serviceavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33112200 Ultraljudsapparat, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen