See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Däck- och däcktjänster
Beskrivning: Eskilstuna kommun tillsammans med Eskilstuna Kommunfastigheter AB (Kfast) och Eskilstuna Strängnäs Energi & Miljö AB (ESEM), har genomfört upphandling av däck och däcktjänster. I däcktjänster ingår bland annat förvaring av däck, byte av däck, balansering, hjulinställning, byte av ventiler, tvätt av däck, allmän skötsel och servicearbete som till exempel efterdragning och kontroll av lufttryck. Leverantören ska även kunna erbjuda uttryckning med servicebil för reparationer av däck. Upphandlingen är uppdelad i fyra delområden: 1. Personbilar, lätta lastbilar, släpvagnar och mikromobila fordon inom Eskilstuna kommuns gränser 2. Tunga fordon och entreprenadmaskiner inom Eskilstuna kommuns gränser 3. Personbilar, lätta lastbilar, släpvagnar och mikromobila fordon inom Strängnäs kommuns gränser 4. Tunga fordon och entreprenadmaskiner inom Strängnäs kommuns gränser Anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på ett eller flera delområden.
Intern identifierare: UE 22.127
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34350000 Däck till lätta och tunga fordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000