438909-2017 - ResultatSverige-Varberg: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetssystem.
Referensnummer: VBAB 2017:63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Varbergs Bostads AB har för avsikt att upphandla nytt Fastighetssystem med fokus på verktyg för fastighetsförvaltning i en modern arkitektur.
Målsättningen är att erhålla ett effektivt, ändamålsenligt och flexibelt Fastighetssystem med relevant och kvalitetssäkrad information för verksamhetens processer som är tillgängligt för såväl kunder som Varbergs Bostads AB:s personal oavsett geografisk plats.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen