438935-2019 - ResultatSverige-HALMSTAD: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E3 Inre skötsel - Vallås samt Linehed, CKV, Maratonvägen
Referensnummer: 2019/0237
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandligen avser inre skötsel.
Omfattning
Den upphandlande myndigheten, HFAB avser teckna avtal med en entreprenör per entreprenadområde avseende utförande av inre fastighetsskötsel (städ) inom Halmstads Fastighets ABs fastigheter och lokaler på:
Vallås
Linehed, Maratonvägen samt CKV (Carl Kuylenstjernas väg).
Entreprenadområden med ingående fastigheter framgår av bifogade Arbetsbeskrivning och Ritningar.
Avtalet omfattar perioden 2019-11-01 - 2020-10-31 (12 månader).
HFAB äger rätt men är inte skyldig att förlänga avtalet på oförändrade villkor med maximalt 60 månader fördelat på en eller flera omgångar. Avser HFAB att förlänga avtalet ska de skriftligen meddela leverantören detta senast tre (3) månader före det datum avtalet annars upphör att gälla. Maximal avtalstid är således sex (6) år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen