2. Förfarande
Förfarande
Titel: Geodetiska mätinstrument
Beskrivning: Beställaren avser att upphandla Geodetiska mätinstrument, se avsnitt Kravspecifikation. Utbildning, support, möjlighet till inbyte samt möjlighet till hyra av utrustning. Instrumenten ska vara kompatibla med kommunens befintliga utrustning av märket Trimble. Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till 1 MSEK. Takvolym för ramavtal är 5 MSEK för den totala avtalsperioden. Ramavtalet upphör att gälla om avropad volym överstiger takbeloppet. Ramavtalet är dock fortsatt tillämpligt avseende utförda eller pågående avrop. Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
Intern identifierare: 2024-124
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38290000 Instrument och apparater för lantmäteri, hydrografi, oceanografi eller hydrologi
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000