438960-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Likriktare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
402373 – AI910385 Ramavtal 48 V likströmssystem.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31153000 Likriktare
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser upphandling av ett ramavtal för strömförsörjningsutrustning för 48 V likströmssystem. Både FMV och Försvarsmakten kommer att äga rätt att avropa från detta ramavtal. Avtalet kommer att vara giltigt i 2 år från och med kontraktsdatum med möjlighet till 2 års förlängning genom optioner på 1 + 1 år. Med 48 V Strömförsörjningsutrustning avses i dokumentet de system eller komponenter som ingår i 48 V strömförsörjningsutrustning för strömförsörjning av bland annat televäxlar, sambandsutrustning samt utrustning för informationsbehandling. 48 V Strömförsörjningsutrustning för ett visst ändamål kan bestå av enskilda delkomponenter eller bilda ett system av likriktare, växelriktare, likspänningsomvandlare, larmövervakning, distribution, batterier och erforderliga apparatskåp. För redan driftsatta äldre anläggningar kan det, beroende av anläggningens tekniska status, bli aktuellt med byte av endast enskilda moduler, t.ex. likriktare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser upphandling av ett ramavtal för strömförsörjningsutrustning för 48 V likströmssystem. Både FMV och Försvarsmakten kommer att äga rätt att avropa från detta ramavtal. Avtalet kommer att vara giltigt i 2 år från och med kontraktsdatum med möjlighet till 2 års förlängning genom optioner på 1 + 1 år. Med 48 V Strömförsörjningsutrustning avses i dokumentet de system eller komponenter som ingår i 48 V strömförsörjningsutrustning för strömförsörjning av bland annat televäxlar, sambandsutrustning samt utrustning för informationsbehandling. 48 V Strömförsörjningsutrustning för ett visst ändamål kan bestå av enskilda delkomponenter eller bilda ett system av likriktare, växelriktare, likspänningsomvandlare, larmövervakning, distribution, batterier och erforderliga apparatskåp. För redan driftsatta äldre anläggningar kan det, beroende av anläggningens tekniska status, bli aktuellt med byte av endast enskilda moduler, t.ex. likriktre.