Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Större entreprenader (över 1,5 Mkr) - Kävlinge kommun
Referensnummer: KS 2020/520
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar ramavtal för större mark- och anläggningsarbeten (över 1,5 Mkr) inom anläggningar där Kävlinge kommun är fastighetsägare och består av gatumark, parkmark, VA-anläggningar m m.
En uttalad ambition från beställaren är att beställda entreprenader utifrån detta ramavtal skall utföras i nära samarbete (under partneringlika former). Därav ställs särskilda krav på samarbete och öppenhet.
Avsikten är att teckna ramavtal med tre (3) till fyra (4) entreprenörer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45222000 Väg- och vattenbyggnadsarbeten utom broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45236250 Markanläggning för parker, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen