439069-2020 - ResultatSverige-ÖREBRO: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CA Broadcom konsulter 2020
Referensnummer: Ks 798/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulter för specialiststöd och förvaltning av CA Service desk management och CA Service catalog från CA Technologies (Broadcom).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande avtal på installation, integration, underhåll, support och utveckling av: CA Broadcom ServiceDesk, CA Broadcom Service Catalog, CA Broadcom Process Automation, CA Broadcom Embedded Entitlements Manager och CA Broadcom Business intelligence (Jaspersoft), för leverans till Örebro kommun.
Upphandlingen rör tjänster för bl.a. utveckling samt leverans av nya funktioner i: CA Broadcom ServiceDesk ver 17.2, CA Broadcom Service Catalog ver 17.2, CA Broadcom Process Automation, CA Broadcom Embedded Entitlements Manager och CA Broadcom Business intelligence (Jaspersoft). Utöver utveckling ingår i avtalet att kunna leverera: installation, integration samt support och underhåll på befintliga och nya tjänster som kan komma att beställas under avtalstiden, samt vidareutvecklingsprojekt och stöd i förstudier. Konsulterna ska under uppdragets gång även svara för kompetensöverföring till kommunens personal. Som ett exempel på område som Örebro kommun utvecklar är de flertal formulär på intranätet som används för att beställa diverse tjänster från IT-avdelningen. Målbilden är att alla dessa och ev. nya formulär ska ersättas med den nya eKatalogen och vara integrerad med IT-avdelningens interna verksamhetssystem, men även kunna integreras mot andra kommungemensamma system.
Örebro kommuns årliga inköp uppskattas i snitt ligga på ca 500 000 kr per år. Observera att angivna volymer är angivna med hänsyn till nu kända förhållanden och uppskattningar av kommande behov.