439118-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Angered: Vägbeläggningsarbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Schaktreparationer.
Referensnummer: 542
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser återställande av gatubeläggningar efter Kretslopp och vattens schaktarbeten på olika platser inom vårt verksamhetsområde. Kretslopp och vatten bedriver verksamheten under hela året och via vår beredskapsorganisation även kvällar, nätter och sön- och helgdagar. Vissa schaktreparationer kan därav behövas utföras på kort varsel även på obekväm arbetstid.
Arbetsvolymen har för motsvarande arbeten har på årsbasis varit cirka 10 – 11 MSEK per år fördelat på drygt 1,000 beställningar.
Uppskattningen av arbetsvolym är ungefärlig och lämnas utan ansvarsförbindelse från beställaren. Dessa uppgifter utgör inte underlag för anbud utan tjänar endast som orientering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44113620 Asfalt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen