439124-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Nynäshamn: Ekonomiska informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem
Referensnummer: SUN 2018-145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48812000 Ekonomiska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Nynäshamns kommun efterfrågar ett nytt ekonomisystem som stödjer ekonomiprocesserna, uppdraget syftar till att upphandla en helhetslösning som är säker, effektiv och flexibel och som kontinuerligt kan uppgraderas till nya versioner med liten insats från Kommunen.
Kommunen har sedan 1990-talet ekonomisystemet Incit Xpand.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen