439139-2017 - ÄndringSverige-Göteborg: Förberedande anläggningsarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nya terminalen vid Arendal – Förberedande arbeten för etapp 1.
Referensnummer: 174-17030
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45100000 Förberedande anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Hamnutvecklingen av den nya terminalen i Arendal kommer att inrymma 2 underhållsmuddringskampanjer som planeras att genomföras 2019 (etapp 1) respektive 2023 (etapp 2).
I ett första skede (denna entreprenad) ska området beredas för att fungera som deponi för förorenade massor från Göteborgs Hamn AB:s kommande underhållsmuddring som planeras till 2019. Entreprenaden ska i sin helhet vara klar 31.9.2019.