439147-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Skrotning av skepp
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrotning och återvinning av båtar
Referensnummer: 3194-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50243000 Skrotning av skepp
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser subvention för återvinning av fritidsbåtar.
Syftet med upphandlingen är att erhålla anbud med innovativa lösningar till organisationssystem, strukturer och processer för ökad återvinning av fritidsbåtar samt nationellt informera båtägare om möjligheten att återvinna sin fritidsbåt.
Uppskattad volym är 150 fritidsbåtar som ska återvinnas med hjälp av subventioner om maximalt 10 000 kr per omhändertagen båt. I uppdraget ska även information nå ut till båtägare om möjligheten att återvinna sin fritidsbåt under året 2018 till ett subventionerat pris.
Återvinningen av fritidsbåtar ska ske under 2018 och resultat ska kunna visas under 2018
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50243000 Skrotning av skepp, 50244000 Renovering av skepp och båtar, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen