Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal juridiska tjänster
Referensnummer: FSK 2020/124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen förväntas resultera i ett ramavtal med två rangordnade leverantörer (pga jäv) och omfattar företrädesvis fyra rättsområden där de två första förväntas utgöra merparten av omsättningen.
A - Hyresrätt och andra former av nyttjanderätt och servitut
B - Entreprenad- och konsulträtt
C - Fastighetsrätt
D - Upphandlingsrätt/LOU
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79100000 Juridiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen