439187-2019 - ResultatSverige-Jönköping: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster
Referensnummer: RJL 2019/1732
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Städtjänster i form av lokalvård, storstädning, flyttstädning och byggstädning. Uppdragen är uppdelade i delområden i Jönköping, Höglandet och Värnamo.
Grund för tilldelning inom ramavtal - förnyad konkurrensutsättning
I denna upphandling kommer avropsförfarande genom förnyad konkurrensutsättning enligt LOU 7 kap 3 § att användas på Delområde Lokalvård.
Den förnyade konkurrensutsättningen görs på följande sätt:
1. Avropsförfrågan enligt Bilaga 6 och 7 ställs till samtliga antagna Leverantörer inom Delområde Lokalvård.
2. Avropsförfrågan ska besvaras av Leverantören inom den tid som anges i avropsformuläret.
3. Experter inom området utvärderar inkomna avropssvar utifrån lägst pris/bäst pris i förhållande till kvalitet.
4. Beställande enhet meddelar vilken Leverantör som kommer att tilldelas det efterfrågade/avropade uppdraget.
5. Kontrakt tecknas för uppdraget.
6. Avstår Leverantören från att svara på ett avrop tre (3) gånger i rad utgår ett vite om 2000 SEK.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen