439202-2019 - ResultatSverige-Borås: Mötes- och konferenstjänster på hotell
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konferensanläggning med tillhörande tjänster samt akademiska event
Referensnummer: 128-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.1.4.
Kort beskrivning
HB har varje år ett antal större forskningskonferenser, utvecklingsdagar, akademiska event och avslutningar då det finns behov av lokaler för ca 500 personer och uppåt. Lokalerna ska vara flexibla för att enkelt kunna växlas för mindre och större grupper. Konferens- och eventlokalerna ska kunna växla mellan sittande och stående fika, luncher och middagar och det bör även finnas möjlighet till mingel och bankett. Även för att täcka situationer när behov inte kan lösas i högskolans egna lokaler.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen