439217-2017 - PlaneringSverige-Uppsala: Deponering av giftigt avfall utom radioaktivt avfall och kontaminerad jord
Periodiskt meddelande – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagande av förbränningsrestprodukter som gips, slam m.m.
Referensnummer: 1003004742
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90523000 Deponering av giftigt avfall utom radioaktivt avfall och kontaminerad jord
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser i huvudsak mottagning, behandling och slutomhändertagande av restprodukterna slam och gips från avfallsförbränning i Uppsala. Slam är klassat som farligt avfall, gips är idag inte klassat som farligt avfall. Utöver dessa restprodukter produceras ytterligare rester vid produktion, revision och driftstopp vid anläggningarna i Uppsala, Jordbro och Nyköping dessa kan bestå både av icke farligt avfall samt farligt avfall. Även dessa rester/avfall ingår i upphandlingen. Andra anläggningar inom Vattenfall Heat Sweden ska kunna nyttja avtal som tecknas.
Vattenfall står för transporten av restprodukterna till anbudslämnarens mottagnings/mellanlagringsanläggning.
Upphandlingen delas upp i fem delar, anbud kan lämnas på en eller flera delar, utvärdering kommer att ske per del.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del 1 – Mottagning av Slam från Uppsala
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90523000 Deponering av giftigt avfall utom radioaktivt avfall och kontaminerad jord, 90513800 Behandling av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del 1 – Mottagning av Slam från Uppsala.
Slam EWC 19 01 06* restprodukt från vattenrening avfallsförbränningen, ca 3 500 – 4 500 ton per år. Levereras i tankar monterade på en lastväxlaranordning. Vattenfall äger fem tankar som används för ändamålet.
Del 2 – Mottagning av Gips från Uppsala,
Del nr: 2
90523000 Deponering av giftigt avfall utom radioaktivt avfall och kontaminerad jord, 90513400 Bortskaffande av aska
Del 2 – Mottagning av Gips från Uppsala.
Gips EWC 19 01 99, ca 1 000 – 1 500 ton per år. Levereras i containrar (idag används 16 m3 containrar) i lösvikt.
Del 3 – Mottagning av övriga restprodukter (farligt avfall) från Uppsala
Del nr: 3
Del 3 – Mottagning av övriga restprodukter (farligt avfall) från Uppsala.
Flygaska, EWC 19 01 13*, ca 200 ton per år, Slam, EWC 19 01 06*, ca 150 ton per år, Oljehaltigt vatten, EWC 13 05 07*, ca 120 ton per år, Sand/filer, EWC 19 01 07*, ca 20 ton per år, Kalk, oklassad, WEC 19 01 07*, ca 20 ton per år, Aktivt kol, EWC 19 01 07*, ca 10 ton per år.
Ovannämnda restprodukter levereras med sugbil, våt eller torrsug. Även andra restprodukter kan förekomma.
Del 4 – Mottagning av övriga restprodukter (farligt avfall) från Jordbro
Del nr: 4
Del 4 – Mottagning av övriga restprodukter (farligt avfall) från Jordbro.
Flygaska, EWC 19 01 13*, Slam, EWC 19 01 06*, Oljehaltigt vatten, EWC 13 05 07*.
Del 5 – Mottagning av övriga restprodukter (farligt avfall) från Nyköping
Del nr: 5
Del 5 – Mottagning av övriga restprodukter (farligt avfall) från Nyköping.