Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utdatatjänster.
Referensnummer: UE-2017-0648-160
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79823000 Tryckning och leverans
II.1.4.
Kort beskrivning
Utdataleverantör för kommunikation och printning av fakturor, bekräftelser och avtal m.m. Säljaren ska under avtalsperioden på ett serviceinriktat sätt samarbeta med köparen och bidra till att utveckla utdatatjänster för att skapa effektiva flöden i både traditionella postala samt i nuvarande och framtida digitala kanaler. Säljaren ska ta emot köparens förädlade filer, kommunicera/skriva ut och säkerställa att försändelsen distribueras till köparens slutkund. Säljaren ska kunna redovisar denna process till köparen och på så sätt verka för att köparen kan ha kontroll över hela flödet så att korrekt information når köparens kunder och deras upplevelse av Umeå Energi blir positiv.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79823000 Tryckning och leverans, 79824000 Tryckning och distribution, 79820000 Trycktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen