439246-2022 - ResultatSverige-Ludvika: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Golvarbeten
Referensnummer: GNU 2022/52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser  ramavtal för att tillgodose beställarnas behov av löpande golvarbeten vid ombyggnationer, lokalanpassningar, underhåll och reparationer inkl. arbete med golv och väggar i våtrum och badrum.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område Falun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45432110 Golvläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattade årliga volymer i SEK
Falu kommun                                       3 800 000
Lugnet i Falun AB                                   200 000
Hedemora kommun                               200 000
AB Hedemora bostäder                     1 800 000
Hedemora kommunfastigheter AB     300 000
Säter kommun                                        200 000
Område Hedemora
Del nr: 2
Område Säter
Del nr: 3