Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal uthyrningsstöd kommersiella lokaler (ej retail), Stockholm, Göteborg och Malmö.
Referensnummer: 20/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser uthyrningsstöd i form av affärsmässigt stöd vid genomförande av uthyrning av kommersiella lokaler i områdena Stockholm, Göteborg och Malmö.
Vid ett uthyrningsuppdrag kan Akademiska Hus ha behov av tjänster i varierande omfattning.
Ramavtal avses tecknas med tre (3) leverantörer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen