43950-2018 - PlaneringSverige-Jönköping: Tjänster i naturreservat
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kartläggning av skötselbehov i Skogsstyrelsens områden med biotopskydd och naturvårdsavtal
Referensnummer: 2018/349
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Skogsstyrelsen avser att upphandla konsulter för kartläggning av skötselbehov inom Skogsstyrelsens skyddade områden (10500 objekt). Snittarealen på objekten är ca 5 ha och objektstorleken varierar mellan 1 - 20 ha.
Kartläggningen kommer utföras i första hand av egen personal och i andra hand av upphandlade konsulter. Uppskattningsvis kommer vi behöva stöd med kartläggningen av skötselbehov på upp till 5500- 6000 objekt som är fördelade över hela Sverige. I några fåtal delar av landet kommer kartläggningen genomföras i sin helhet av myndigheten och i några delar helt av konsultinsatser.
Fältbesök på dom befintliga utpekade områdena ska genomföras på plats och hela arealen ska granskas samt fältbedömas av konsulten enligt våra krav.
Beskrivning och bedömning görs enligt Skogsstyrelsens arbetssätt/metodik som kommer redovisas i upphandlingen.
Universitets/högskoleexamen med inriktning mot miljö, skoglig biologi, ekologi eller likvärdigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 35Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Avtalet kommer tecknas län eller distrikt. Max 35 avtal.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalet kommer tecknas län eller distrikt. Max 35 avtal
Del nr: Avtalet kommer tecknas län eller distrikt. Max 35 avtal
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90713000 Miljörådgivning, 90721100 Landskapsskydd, 92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet kommer tecknas län eller distrikt. Max 35 avtal, med samma uppdragsbeskrivning som projektet i sin helhet.