439547-2016 - ResultatSverige-Svedala: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättservice till vårdtagare inom hemtjänsten.
Referensnummer: UH-2016-155
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tvättservice till vårdtagare i hemtjänsten. Vårdtagare i hemtjänsten beviljas hjälp med tvätt efter biståndsprövning. Uppdraget omfattar hämtning av tvätt hos vårdtagaren, transport av tvätt till eget tvätteri, sortering av tvätt, vattentvätt, torkning av tvätt, strykning och mangling av tvätt samt leverans av färdig tvätt till vårdtagare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen